Proč profesionální svatební fotografové neposkytují všechny pořízené fotografie?

Mnoho z Vás se mě ptá, jestli poskytuji všechny fotografie, které na svatbě nafotím. Já osobně všechny pořízené fotografie neposkytuji. Níže se budu snažit podrobněji vysvětlit, proč mnozí profesionální svatební fotografové neposkytují všechny pořízené svatební fotografie. 

Než se dostaneme k jádru věci, je důležité si uvědomit, za co profesionálního svatebního fotografa platíte a uvědomit si hodnotu této služby. Svatební fotografie zachycuje Váš svatební den, Vaše okamžiky, kterých si nemusíte všimnout, zachycuje emoce rodičů, hrdého otce, který vede uličkou Vás, milé nevěsty, Vaše přípravy, jak mnohdy lehce nervózně čekáte do chvíle, kdy uvidíte svého budoucího muže. Svatební fotograf nemačká jen spoušť na fotoaparátu, svatební fotograf VYPRÁVÍ PŘÍBĚH.

Pokud na Vaší svatbě máte profesionálního svatebního fotografa, nekupujete si pouze jeho službu jakou je pořízení svatebních fotografií. Pro fotografa je to jen malá část jeho práce a služba za kterou platíte. Po svatbě fotograf odejde domů k počítači, kde se  několik dní “prodírá” stovkami, až tisícovkami fotografií. Svatební fotografové před Vámi nic neskrývají, ale VYTVÁŘÍ PŘÍBĚH, svatební PŘÍBĚH. 

Když sledujete nějaký film na DVD, víte, že už byl upraven. Na konci jako bonus, občas bývají ukázky scén, které byly vymazány, scény, které pro film nebyly potřeba. Ale jen jedna z nich opravdu pasovala a byla ta pravá pro konec filmu. To stejné bychom mohli říct o knize. Jako byste po autorovi knihy požadovali, aby Vám předal neupravené dílo, manuskript, včetně odstavců a kapitol, které nevyřadil. Opravdu chcete po fotografovi, aby Vám předal celou paměťovou kartu? 

Svatební fotograf udělá několik snímků jednoho momentu. Některé záběry jsou možná neostré, do jiných vejde někdo z hostů s mobilním telefonem, na některých můžete mít zavřené oči apod. To je jen jedna z částí celého procesu. Fotografie jsou upraveny barevně a některé jsou převedeny do černobílé, aby ještě více vynikly.    

Tak jako platíte fotografa za fotografování, platíte ho také za to, aby fotografie upravil, aby se ujistil, že každá předaná fotografie bude ta nejlepší, že je dobře ořezaná, barevně a expozičně sladěná a že všechny fotografie pěkně pasují do Vašeho svatebního alba. 

Pamatujte na to, že neplatíte pouze za fotografovu přítomnost, ale také za to, že Vám vytvoří krásný a jedinečný svatební příběh. :)